- Strona główna
- II Międzynarodowe Dni Rehabilitacji – Potrzeby i standardy rehabilitacji w chorobach i po urazach centralnego układu nerwowego – Rzeszów 2010
II Międzynarodowe Dni Rehabilitacji – Potrzeby i standardy rehabilitacji w chorobach i po urazach centralnego układu nerwowego – Rzeszów 2010
Tytuł: Zastosowanie aktywnej ortozy (DGO) w leczeniu pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Autorzy: E.Żak
- Opis:
Prowadzenie rehabilitacji z pacjentami z mózgowym porażeniem dziecięcym to proces złożony. Podczas terapii zwraca się jednak uwagę na pierwszoplanowe znaczenie usprawniania ruchowego, w tym również na terapię chodu. W celu właściwej stymulacji układu nerwowego, trening przeprowadzany z dziećmi z MPD powinien zawierać następujące elementy: ukierunkowanie na specyficzne zadania, właściwą stymulacja sensomotoryczną, odpowiednie bodźcowanie celem uzyskania prawidłowej postawy, wyzwalanie optymalnych reakcji motorycznych podczas terapii oraz ograniczanie występujących kompensacji. Jednocześnie terapię należy rozpocząć w możliwie jak najkrótszym czasie.
Rozwój neurorehabilitacji, a także postęp technologiczny wyznacza nowe kierunki i metody postępowania w terapii pacjentów z porażeniem mózgowym. Jedną z takich metod jest terapia lokomotoryczna za pomocą zautomatyzowanej ortezy. Wielokrotne odtwarzanie i wspomaganie treningu prawidłowego wzorca chodu w połączeniu z dynamicznym odciążeniem, oddziałuje korzystnie na plastyczność OUN, wpływając na modyfikowanie lub wzmacnianie połączeń między synapsami, przebudowę ich struktur, zwiększenie czułości na neurotransmitery czy zwiększenie liczby i odgałęzień dendrytów.
Skuteczność stosowania zautomatyzowanej ortezy w reedukacji chodu u pacjentów z uszkodzeniami OUN w porównaniu z innymi formami terapii została przedstawiona w wielu doniesieniach z wiodących ośrodków rehabilitacyjnych.
W Polsce również prowadzone są badania dotyczące wpływu rehabilitacji za pomocą zautomatyzowanej ortezy na chód pacjentów z MPD. Przed zastosowaniem miesięcznej terapii, m.in. przeprowadza się ocenę chodu za pomocą laboratorium do analizy ruchu, wykonuje testy funkcjonalne (np. 10 metrowy test chodu, 6 minutowy test chodu, test Tinetii), a także ocenia dzieci według skali GMFM. Po okresie 4 tygodni powtarza się wszystkie pomiary. Treningi przeprowadzane są 5 razy w tygodniu, przez ok. 45 minut. Dodatkowo podczas sesji treningowej wykonuje się dodatkowe ćwiczenia oraz stosuje wizualny biofeedback w postać przestrzeni trójwymiarowej.
Lepsze zrozumienie zjawisk regeneracji i reedukacji ruchowej oraz postęp technologiczny pozwoli na skuteczniejsze oddziaływanie terapeutyczne w ramach terapii pacjentów z dysfunkcjami OUN.
Opracowanie :
dr n.med. Ewelina Nowak
specjalista fizjoterapii