- Strona główna
- Neurorehabilitacja czyli rehabilitacja neurologiczna
Neurorehabilitacja czyli rehabilitacja neurologiczna
Dlaczego neurorehabilitacja jest tak ważna ?
Reorganizacja układu nerwowego
Proces regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych jest ograniczony. Regeneracja raz uszkodzonych przez niedotlenienie neuronów jest niemożliwa. Natomiast układ nerwowy posiada istotną cechę a mianowicie zdolność do reorganizacji. Zdolność ta może przebiegać w dwojaki sposób :
- uszkodzone neurony obumierają a sąsiadujące z nimi zdrowe neurony o zbliżonym zakresie działania przejmują ich funkcję
- tworzenie nowych połączeń wielosynaptycznych.
Po uszkodzeniu mózgu pojawiają się wrodzone procesy naprawcze układu nerwowego. To dzięki temu procesowi zachodzą w mózgu takie zmiany jak :
- tworzenie się nowych połączeń wielosynaptycznych
- zmniejszanie się obrzęku
- wchłanianie się tkanki martwiczej, wynikającej z niedotlenienia.
Układ nerwowym jest niesamowitym organem, który stale potrzebuje pobudzeń aby zachować żywe komórki nerwowe. Brak stymulacji układu nerwowego prowadzi w pierwszej kolejności do uśpienia neuronów, które mogą podjąć prawidłowe funkcje jeśli zadziała wcześniej bodziec, który je przebudzi. W przypadku gdy bodziec ten nie zadziała dochodzi do obumierania neuronów. Obumieranie jednego neuronu może spowodować obumieranie kolejnych neuronów poprzez przerwanie połączeń między nimi. Tak dzieje się nie tylko u osób z uszkodzonym układem nerwowym w wyniku np. udaru ale również u osób zdrowych. To jest tak jak z nauką jazdy na rowerze czy też języków. Gdy rzadko korzystamy z roweru nasze ruchy stają się nieskoordynowane. Jeśli nie powtarzamy słówek, nie rozmawiamy w danym języku lub nawet rzadko czytamy książki nasze słownictwo ubożeje. Dopiero impuls (znalezienie się w innym państwie) zmusza neurony do przebudzenia się. Natomiast bezruch ciała rozszerza sferę martwych komórek i tym samym pogarsza możliwości jazdy na rowerze. U osób z uszkodzonym układem nerwowym sytuacja ta jest trudniejsza ze względu na często występowanie nieprawidłowych, patologicznych reakcji odruchowych, które ograniczają „wyjście przed szereg” prawidłowym ruchom. Tylko wielokrotna, wielostronna i długotrwała stymulacja ocalałych komórek nerwowych jest w stanie utrzymać ich aktywność, utorować nowe drogi dla przywrócenia prawidłowych reakcji czy też przejąć funkcję uszkodzonych neuronów. Dlatego bądź aktywny i stawiaj sobie nowe wyzwania.
Opracowanie :
dr n.med. Ewelina Nowak
specjalista fizjoterapii