- Strona główna
- Zespół kociego krzyku
Zespół kociego krzyku
ZESPÓŁ KOCIEGO KRZYKU („cri du chat syndrom”) – choroba genetyczna
Częstość występowania zespołu jest nie znana, ocenia się na od 1:15 000 do 1:50 000 żywych urodzeń. Występuje on częściej u dziewcząt niż u chłopców.
Do głównych objawów należą:
- Niski ciężar urodzeniowy,
- Niedorozwój umysłowy znacznego stopnia,
- Słaby rozwój somatyczny,
- Małogłowie,
- Niedorozwój szczęki dolnej,
- Nieprawidłowości budowy twarzoczaszki:
- hiperteloryzm,
- zmarszczki nakątne,
- skośny układ powiek,
- szeroki spłaszczony nos,
- twarz ma kształt księżycowaty,
- szeroko rozstawione oczy,
- Spodziectwo, wnętrostwo,
- Szponowate zagięcie V palca,
- Niechęć do ssania,
- Słabe przybierania na wadze,
- Wiotkość (hipotonia mięśniowa),
- Koślawość kończyn dolnych,
- Nadmierna ruchomość stawowa,
- Pseudosyndaktylia,
- Charakterystyczny głos u noworodków, niemowląt, przypominający miauczenie kota,
- Ślinotok,
- Stopa końsko-szpotawa.
Podczas fazy wydechowej dziecko wydaje żałosny głos o ostrej barwie. Przyczyną jest szczątkowy rozwój krtani, która jest wąska i wiotka. W miarę wzrastania krtań się rozrasta, a głos przybiera bardziej prawidłowe brzmienie. U dzieci tych występują nawracające zakażenia układu oddechowego oraz długotrwałe trudności w żywieniu.
Często stwierdza się nieprawidłowe dermatoglify z dystalnym umiejscowieniem delty osiowej trójramiennej oraz poprzeczne bruzdy zgięciowe dłoni.
Wiele objawów występujących w zespole Kociego Krzyku jest mało swoistych, przy rozpoznawaniu różnicowym należy mieć na uwadze inne zespoły przebiegające z głębokim upośledzeniem umysłowym, małogłowiem oraz niezdolnością do prawidłowego rozwoju.
W wieku noworodkowym zespół Kociego Krzyku należy brać pod uwagę u każdego dziecka, które po urodzeniu wykazuje objawy świstu krtaniowego albo różnego rodzaju osłabienie głosu. W zespole tym głos podobny do kociego krzyku występuje w fazie wydechowej, z reguły występują też wymienione uprzednio nieprawidłowości somatyczne. Pozwala to na ustalenie orientacyjnego rozpoznania podczas badania wstępnego. Opisano nieliczne przypadki rodzinnego występowania zespołu „cri du chat”.
Przyczyna: Analiza chromosomalna wykazuje delecję krótkiego ramienia piątego chromosomu, bądź też translokację albo pierścieniowaty kształt tego chromosomu. Rozległość ubytku chromosomalnego jest różna, dlatego też nie wszystkie objawy mogą się ujawnić.
Jeśli u jednego z rodziców występuje nosicielstwo wyrównanej translokacji chromosomu 5 z delecją krótkiego ramienia tego chromosomu, wówczas ryzyko urodzenia dziecka z zespołem ,,cri du chat” wzrasta jak w analogicznej sytuacji rodzinnej osobników z zespołem Downa.
Diagnostyka: Zespół kociego krzyku diagnozuje się na podstawie wyników badań kariotypu – rodzaju badań genetycznych, które polega na analizie chromosomów.
Leczenie: Zespół kociego krzyku jest chorobą genetyczną, w związku z tym nie można jej wyleczyć. Dlatego też leczenie jest wyłącznie objawowe. Podstawowym elementem leczenie jest rehabilitacja, terapia mowy, terapia zajęciowa, leczenie chirurgiczne w przypadku zaburzenia widzenia, wspomaganie słuchu.
Cel rehabilitacji dzieci z zespołem kociego krzyku: polega na nauce podstawowych czynności, takich jak siedzenie, jedzenie, chodzenie.
Strona internetowa rodziców dzieci chorych na Cri du Chat – Australijskie stowarzyszenie rodziców : http://www.criduchat.asn.au/content/cri-du-chat-syndrome
Opracowanie :
dr n.med. Ewelina Nowak
specjalista fizjoterapii