- Strona główna
- Oszukać mózg – droga do zdrowia
Oszukać mózg – droga do zdrowia
Pozwolę sobie powiedzieć, że widzimy i czujemy mózgiem. Jest to niesamowity organ, który potrafi nas „oszukać” naginając rzeczywistość do swoich przyzwyczajeń.
Ciekawym zjawiskiem zachodzącym w rozwoju naszego mózgu jest tworzenie się swoistych map w pewien sposób odzwierciedlających rzeczywistość. Bardzo łatwo to zrozumieć właśnie na podstawie dwóch połówek mózgu, kory ruchowej i czuciowej, znajdujących się obok siebie i przedzielonych bruzdą centralną.
Okazuje się, że drażnienie prądem kory czuciowej zaczynając od zagłębienia pomiędzy półkulami i stopniowe kontynuowanie wzdłuż kory czuciowej jednej półkuli, spowoduje uczucie mrowienia po jednej stronie ciała zaczynając od stóp, aż do głowy.
Podobnie jest z korą ruchową, jednak nie będzie to mrowienie, a raczej niekontrolowany ruch, który często się pojawia u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi. Co ciekawe, wielkość obszarów czy grup neuronów odpowiadających za daną część ciała jest zależna nie od wielkości kontrolowanych organów, a od ich ważności dla organizmu. To znaczy, że bardzo dużo komórek w korze ruchowej będzie zajmowała się dłońmi (które są jednym z precyzyjniejszych naszych narzędzi), a mało mięśniami brzucha.
To stwierdzenie jednak nie do końca jest poprawne, gdyż istotne jest czym dana osoba się zajmuje ( pianista, informatyk, akrobata, naukowiec karateka), gdyż ona pobudza specyficzne obszary, które są najważniejsze dla mózgu. Okazuje się, że te mapy są dynamicznymi tworami: w zależności od tego, co robimy, nasz mózg się zmienia. Dzięki temu możemy dowolnie kształtować funkcję mózgu w zależności od naszych upodobań.
Nowa wiedza na temat funkcjonowania mózgu jest bardzo istotna, gdyż stwarza nam możliwości do „manipulowania” mózgiem. Skoro mózg nas oszukuje to czemu nie wykorzystać to w rehabilitacji neurologicznej ? Iluzja – często wykorzystywana jest w terapii.
Opracowanie:
dr n.med. Ewelina Nowak
specjalista fizjoterapii