- Strona główna
- VI Sympozjum Analiza Ruchu -Teoria i praktyka w zastosowaniach klinicznych – Warszawa 2011
VI Sympozjum Analiza Ruchu -Teoria i praktyka w zastosowaniach klinicznych – Warszawa 2011
Tytuł: Wstępne wyniki 4 tygodniowego treningu chodu oceniane na podstawie analizy ruchu.
Autor: Żak E., Durmała J., Sobota G., Głowacka A., Snela S., Czernuszenko A., Bonikowski M.
Wstęp:
Trening chodu na bieżni z zastosowaniem zautomatyzowanych ortoz jest interesującą i obiecującą formą terapii chodu. Praca opisuje wstępne wyniki rocznego wieloośrodkowego badania. Celem niniejszej pracy jest ocena wpływu 4 tygodniowego treningu na wybrane parametry chodu dzieci z mózgowym porażeniem(MPD).
Materiał i metody:
W badaniu uczestniczyło 10 dzieci z MPD w wieku od 6-14 lat. Dzieci reprezentowały II i III poziom wg skali GMFCS. Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy : kontrolną i badaną. W obu grupach zastosowano 4 tygodniową terapię chodu z wykorzystanie metod neurorozwojowych a w grupie badanej dodatkową formę terapii : trening chodu na bieżni ruchomej z zastosowaniem zautomatyzowanych ortoz. Przed i po terapii wykonano ocenę chodu za pomocą trójwymiarowej analizy ruchu z wykorzystaniem system BTS-Smart oraz testów chodu (6 minutowy test marszowy, 10 metrowy test marszowy, Wstań i idź). W badaniu oceniano parametry kinetyczne i kinematyczne chodu oraz współczynnik GGI, pokonany dystans w teście 6 minutowym marszowym oraz czas potrzebny do pokonania 10 metrów.
Wyniki:
W badaniu tym oczekujemy poprawy funkcji motorycznej w zakresie; symetrii chodu, mobilność stawów, równowagi i zdolności do wykonywania złożonych zadań.