- Strona główna
- XV Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – Łódź 2011
XV Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii – Łódź 2011
Tytuł: Analiza zachowań środka nacisku stóp (COP – Center of Pressure) po terapii chodu. – doniesienie wstępne.
Autorzy: Wardejn R., Żak E., Bechta T.
Wstęp:
Zastosowanie treningu lokomotorycznego w przywracaniu zdolności chodzenia opiera się na zasadzie poprawy neuroplastyczności, uzyskanej dzięki treningowi zadaniowo-specyficznemu. Reorganizacja ośrodkowego układu nerwowego ulega nasileniu pod wpływem intensywności i częstotliwości treningu. Istotnym elementem nauki chodu jest zdolność do utrzymania stabilnej pozycji ciała, którą można ocenić za pomocą 30 sekundowego testu stabilometrycznego.
Cel pracy:
Celem niniejszej pracy jest ocena wpływu terapii chodu z zastosowaniem zautomatyzowanych ortez (Lokomat) na zachowanie się środka nacisku stóp (COP-Center Of Pressure) ocenianą na platformie stabilometrycznej ALFA.
Materiał i metody:
Przeprowadzono 6 tygodniowy trening (5 sesji/tydzień, czas trwania sesji wynosił 45 minut) na urządzeniu Lokomat u 5 pacjentów w wieku od 13-21 lat z mózgowym porażeniem dziecięcym. Porównywano przed i po terapii wybrane parametry 30 sekundowego testu stabilometrycznego uzyskane z badania na platformie ALFA.
Wyniki:
Po zastosowanej terapii ukierunkowanej na doskonalenie funkcji chodu zaobserwowano, że długość ścieżki, jaką zakreślił COP w teście 30 sekundowym na platformie stabilometrycznej ALFA, zmniejszyła się średnio o 17 cm a pole powierzchni nie uległo zmianie. Średnia prędkość przemieszczania się COP zarówno w osi poprzecznej jak i w osi strzałkowej zmniejszyła się. Po terapii u wszystkich pacjentów zaobserwowano przesunięcie środka ciężkości na przeciwną kończynę dolną w porównaniu do badania wstępnego. Wskazywać to może na poprawę poczucia stabilności ciała lub dominację kompensacji.
Wnioski :
Terapia chodu wpływa na zmianę zachowania się środka nacisku stóp.
Istotne jest dalsze prowadzenie badań w tym zakresie w celu określenia charakteru tej zmiany.